Dragi roditelji, približava se vrijeme testiranja za upis u školu – trenutak koji označava početak jednog od najvažnijih razdoblja u životu vašeg djeteta. Polazak u školu velika je promjena koja donosi uzbuđenje, ali i izazove, kako za djecu, tako i za vas. Vaša podrška i priprema ključni su za to da dijete s osmijehom zakorači u novo poglavlje svog života.
Što se očekuje na testiranju za školu?
Testiranje za upis u školu osmišljeno je kako bi stručnjaci procijenili spremnost djeteta za školske obaveze. Tijekom testiranja, dijete će sudjelovati u različitim aktivnostima koje provjeravaju njegovu sposobnost prilagodbe, komunikacije i osnovnih vještina. Evo što se najčešće procjenjuje:
1.Kognitivne vještine
Prepoznavanje boja, oblika, brojeva, slova
Razumijevanje osnovnih pojmova (npr. veće/manje, gore/dolje, lijevo/desno..)
Sposobnost rješavanja jednostavnih logičkih zadataka
Analiza i sinteza glasova
Predmatematičke vještine
Koncentracija
2. Motoričke vještine
Fina motorika: pravilno držanje olovke, crtanje jednostavnih oblika ili pisanje vlastitog imena,
Gruba motorika: koordinacije pokreta.
3. Socijalne i komunikacijske vještine
Sposobnost izražavanja misli i odgovaranja na pitanja,
Interakcija s odraslima i eventualno s drugom djecom,
Razumijevanje osnovnih pravila ponašanja.
4. Emocionalna zrelost
Kako dijete reagira na nove situacije,
Sposobnost suočavanja s frustracijom ili strahom,
Razina samopouzdanja i samostalnosti.
Testiranje nije zamišljeno kao stresan proces – stručnjaci pristupaju djeci s pažnjom i kroz igru kako bi ih opustili. No, važno je da dijete bude emocionalno pripremljeno na ovu situaciju kako bi se osjećalo sigurno i opušteno.
Kako socio-emocionalno pripremiti dijete za prijelaz?
Prijelaz iz vrtića u školu nije samo akademski korak – to je velika promjena koja može izazvati različite emocije kod djeteta. Evo nekoliko savjeta kako pomoći svom mališanu da se emocionalno pripremi:
1.Razgovarajte o školi
Pričajte o školi kao o pozitivnom mjestu gdje će upoznati nove prijatelje, učiti zanimljive stvari i sudjelovati u zabavnim aktivnostima.
Objasnite što će se događati na testiranju – da će razgovarati s odraslom osobom, crtati, igrati se i pokazati što zna.
2. Potaknite samopouzdanje
Pohvalite dijete za svaki njegov trud, bez obzira na rezultat.
Podsjetite ga da nije važno sve znati – važno je pokušati i biti hrabar.
3. Razvijajte emocionalnu otpornost
Pomozite djetetu da prepozna svoje emocije – ako osjeti strah ili nervozu, recite mu da je to sasvim u redu i da se i drugi vjerojatno tako osjećaju, te mu dajte podršku.
Naučite ga tehnikama smirivanja poput dubokog disanja ili vizualizacije ugodnog mjesta.
4. Potaknite samostalnost
Pružite prilike djetetu da samo obavlja jednostavne zadatke poput odijevanja ili spremanja svojih stvari.
Učite ga odgovornosti kroz male zadatke – npr. zalijevanje biljke ili pospremanje igračaka.
Kako dodatno podržati dijete?
Ako želite dodatno pripremiti svoje dijete za školu, razmislite o individualnim radionicama koje kombiniraju jačanje akademskih vještina i socioemocionalnog razvoja.
Radionice koje provodim sa predškolarcima pružaju djeci da kroz igru razvijaju:
Vještine potrebne za uspješno praćenje nastave (koncentracija, pisanje, brojanje..),
Više možete pročitati na mom Instagram profilu Boje djetinjstva.
Osim rada s djecom, roditeljima pružam kontinuiranu podršku kroz savjete i smjernice kako najbolje pomoći djetetu tijekom ovog prijelaznog razdoblja, te informacije kroz cijelo vrijeme trajanja radionica o napretku njihovog djeteta.
S osmijehom prema novim izazovima
Dragi roditelji, polazak u školu veliki je korak koji vaše dijete neće zaboraviti. Vaša podrška ključna je za to da se osjeća sigurno i spremno suočiti s novim izazovima. Kroz razgovor, igru i puno ljubavi možete pomoći svom mališanu da razvije samopouzdanje i veselje prema učenju.
Pratite nas na Instagram stranici Boje djetinjstva, gdje uskoro najavljujem nove radionice za djecu predškolskog uzrasta! Zajedno možemo učiniti ovaj prijelaz lakšim i sretnijim za vaše dijete – jer svaki početak zaslužuje osmijeh!
Žene koje nas okružuju, osobito naše mame, bake, učiteljice… ostavljaju neizbrisiv trag u našim životima. Kroz njih učimo vrijednosti koje nas oblikuju i pomažu nam izgraditi stabilne temelje na kojima ćemo graditi svoje živote. Od njih učimo, kako voljeti bezuvjetno, kako biti hrabre u suočavanju sa izazovima života, te kako kroz svaki dan prenositi snagu i mudrost koja nas čini boljim ljudima.
Često razmišljam o tome kako bi bilo usporiti, ali onda se suočavam s realnošću – svijet ne usporava. Posao traži brzinu, društvo nameće stalnu produktivnost, a čak i kada pokušam stati, osjećam krivnju. Kao da mi je usađeno da moram biti zauzeta, da je mirovanje luksuz koji si ne mogu priuštiti. No je li to stvarno tako?
Upotrebljavamo vlastite kolačiće i kolačiće trećih strana kako bismo poboljšali vaš doživljaj i naše usluge. Nastavkom pregledavanja stranice smatramo da prihvaćate njihovu uporabu.