Nika Vrbica, rođena Dubrovčanka, modna je dizajnerica, ilustratorica, multimedijalna umjetnica koju poznajemo pod umjetničkim brandom SALICULA. Magistrirala je Modni dizajn na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a trenutno je na diplomskom studiju slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Možda ste prošlo ljeto imali priliku posjetiti njenu izložbu u Kulturno Umjetničkom Centru, Odrano Dostojanstvo, gdje se Nikina izložba najavila kao „Sljubljenost stvaralačkog razmišljanja modnog kôda s onim iz likovnog, uz duboko poštovanje prema prvim spoznajama o jedinstvenosti svih svjesnih bića na našoj planeti“. To uistinu je posebnost kojom Nika spaja svoju ideološku pozadinu sa svojim umjetničkim radom.
Nika, započeti ćemo s projektom SALICULA, kako je nastala ideja i motivacija za takav brand?
NV: Motivacija za takav brand u meni je izjednačena s motivacijom za stvaranje. SALICULA je brend iza kojeg kreiram ne samo na području mode već i umjetnosti. SALICULA je i moj umjetnički alter-ego, način na koji se želim predstavljati u svijetu mode i svijetu umjetnosti. Održiva priča mog izričaja oblikovala se postepeno uz razinu educiranosti o industriji i utjecaju na okoliš i još uvijek se oblikuje kako bi bila optimalna.
Po kojim sve elementima je Salicula održivi brand?
NV: SALICULA većinu svog dizajna stvara od sakupljenih second hand materijala i odjeće. Dio novih materijala i dodataka nužnih za proizvodnju nabavlja iz što kvalitetnijih i provjerenih izvora/dobavljača te bira korištenje prirodnih materijala i izbjegava mješavine. Jedan dio proizvodnje i dizajna (sportski kompleti i torbe s vlastitim uzorcima) izrađujem u suradnji s Caspar pogonom za ekološki print na tekstilu koji garantira korištenje provjerenih materijala i boja.
Zašto dizajn?
NV: Volim pretvarati svoje lude ideje i slike u nosiva i praktična djela. Pomaže mi u oblikovanju vlastitog svijeta.
Što nam planiraš u budućnosti? Može mali sneak peek?
NV: Puno upcycle unikatnih komada i još evenata koji podržavaju održivost u modi i odijevanju. A najveći fokus je na diplomskom radu za koji jedino što mogu otkriti je da će biti ostataka tekstila i da će biti veliko i šareno. U doslovnom smislu, barem.
Omiljeni Salicula dizajn…
NV: Tirkizna traper jakna sa 4 rukava. Bila je izazovna za iskrojiti, ali uživala sam u toj slagalici. A i u njezinom rezultatu. A volim i svoje uzorke na tekstilu. Posebnu čar ima tekstil koji sama dizajniram i znam da je unikatno moj.

Kako izgleda dan jedne dizajnerice? Kako izgleda tvoj kreativni proces?
NV: Kreativni proces započinje skiciranjem ideja u blok, bacanjem riječi i crteža na istu gomilu. Nakon toga se u masi skica probiru favoriti… Volim rutinu i strogu organizaciju tako da kada krećem u ozbiljniju izradu prvo zapisujem sve korake rada u „to-do“ liste od najsitnijih detalja. Onda redom ispunjam kućice kvačicama… Moj optimalan dan počinje što ranije moguće kako bih stigla dovoljno sati posvetiti svakom segmentu rada i još „živjeti“ sa sebi dragim ljudima.
Kada dođeš do kreativne blokade inspiraciju potražiš u…
NV: Putovanjima. Promjena okoline, i najmanja, me uvijek „napuni“.
Tko i što su tvoja najveća inspiracija?
NV: Pod „tko“ se uvijek osvrnem na obitelj. Dolazim iz vrlo uporne i radišne obitelji gdje se rad i upornost, neovisno o struci, jako cijene. Ne mogu istaknuti samo jednu osobu u tom kolektivu. A „što“ se odnosi na ljepote prirode, arhitekture, more, glazbu…
Tvoj omiljeni umjetnik je…
NV: Matisse i Dalí.
Tvoj omiljeni dizajner je…
NV: Elsa Schiaparelli.
Tvoj omiljeno doba u umjetnosti je…
NV: Ekspresionizam i nadrealizam.
Omiljeni trend u modi?
NV: Nisam pobornik kratkotrajnih trendova, mislim da imaju čisto konzumerističku ulogu. Ako moram birati, volim kada zavlada maksimalizam i sve je puno kombinacija uzoraka. Volim poticanje hrabrosti u modi.
Najgori trend u modi?
NV: Svaki koji traje jednu sezonu i ne vrati se nikad jer je, osim estetski neugledan, i jako neudoban.
Omiljeni muzej…
NV: MUDEC Muzej u Milanu. A volim i bečke „blizance“ muzej povijesti umjetnosti i prirodoslovni muzej. Uvijek me iznova oduševe neiscrpnim sadržajem.
Kako provodiš slobodno vrijeme?
NV: U raznovrsnim i ugodnim društvenim aktivnostima s obitelji i /ili prijateljima.
Jesi li prirodni ili urbani tip osobe kada biraš putovanja?
NV: Oboje mi je podjednako bitno i inspirativno tako da se uvijek trudim razgledati i okolicu lokacija na koje odlazim.
Omiljeni muzej u Zagrebu…
NV: MSU. Još uvijek čekam svoj red da se spustim onim toboganima.
Zadnja izložba koju si posjetila je…
NV: 7. Bijenale slikarstva u Meštrovićevom Paviljonu.
Omiljeno mjesto u stanu?
NV: Radni stol u mojoj sobi. Ali i kuhinja mi postaje sve draža s godinama.
Kada otvorim ormar prvo…
NV: Duboko udahnem i zauzimam obrambeni gard jer znam da će nešto pasti na mene. Sva odjeća svih sezona u jednom je ormaru jer volim slojevito odijevanje koje ne ovisi o sezoni, a kada se tome dodaju i sakupljeni materijali iz raznih second hand izvora koji čekaju na svoj red prenamijene…lavina je teško izbježna.
„Nemam što za obući“ osjećaj rješavam tako da…
NV: Pogledam vremensku prognozu i prigodu za koju se oblačim, pa pogledam u kakvom je stanju (ne)zapetljanosti moja kosa pa nabacim nekoliko kombinacija i odlučim se za jednu. Najčešće znam unaprijed što mi se oblači.
Kada pogledaš unatrag na svoj stil što ga je najviše definiralo?
NV: Upoznavanje s modnom industrijom u kombinaciji s mojim raspoloženjem i željom za eksperimentiranjem stilova. Posjedujem najrazličitije naoko nespojive komade koji samo meni vjerojatno imaju smisla skupa. Ali sam uvijek voljela maškare pa eto…

Kakvo je stanje u tvom ormaru? Kako organiziraš svoj ormar?
NV: Svako nekoliko radim reorganizaciju i prolazim kroz odjeća i materijale kako bih probrala što me veseli, što više ne nosim i kako bih to mogla ili proslijediti dalje ili prenamijeniti. U tim čistkama često nađem nešto što se sakrilo pa sada dođe u prvi plan, za promjenu.
Savjet koji bi dala za bolju organizaciju ormara?
NV: Definiranje osnovnog capsule-wardrobe sistema da većina odjeće ide jedna uz drugu u stilu koji njegujemo. I znati s čime sve raspolažemo kako ne bismo natrpavali iste komade. Također je dobro imati neki sezonski sklad u ormaru (taj savjet još i sama učim, ali s današnjom promjenjivom klimom to i nije toliko bitno).
Kako biraš što ćeš nositi taj dan?
NV: Prema vremenskoj prognozi (veoma sam zimogrozna), prema frizuri koju se volim šaliti da mi moja kosa nametne i prema nekom unutarnjem osjećaju koji određuje kako se želim prezentirati okolini taj dan. Hoću li više biti poslovno ozbiljna, razigrana, „mračna“ ili malo više risky i ženstvena.
Što ti je najvažnije kada kupuješ novi odjevni predmet?
NV: Kvaliteta i praktičnost s ostatkom ormara.
Outfit kojim se najviše ponosiš, za koju prigodu si ga nosila i zašto?
NV: Jako je teško izdvojiti jedan cijeli outfit. Ali jako mi je draga tirkizna kombinacija s mojom jaknom iz diplomske kolekcije koju sam nosila na dodjeli nagrada HDD-a u Laubi.
Najdraži outfit iz srednje škole?
NV: Sjećam se jedne (za ostale kolege) šokantne kombinacije tirkiznih hulahopki i crvene vunene pletene haljine iz Benettona odjevene nekad u drugom srednje, sve skupa na smeđe visoke Uggsice. I haljinu i te Uggsice i dalje imam i nosim povremeno.
Poznata osoba čijem se stilu diviš?
NV: Josipa Lisac i Queen Herby.
Što ti je najljepše na stilu suprotnog spola? A koje odjevne predmete najmanje voliš vidjeti na osobama suprotnog spola?
NV: Volim vidjeti osjećaj za stil kod ljudi, pa tako i muškaraca i nošenje odjeće sa smislom i razmišljanjem. Ne volim vidjeti previše ziheraške kombinacije odjevene „eto tako“ jer nije htio uključiti mozak, a netko drugi je rekao da se to tad oblači. Od odjevnih predmeta mi padaju na pamet samo uske traperice (posebno poderane uske traperice) i majice s velikim napadnim brend logotipima. Nisam fan ni ogromnih modernih satova. Volim pomalo funky i retro look.
Omiljeni odjevni predmet koji si kupila kao second hand?
NV: Zapravo jedan koji sam udomila, a ne kupila. A to je bakina siva traper suknja s džepovima. Pronašla sam sliku bake unazad 40 godina u istoj suknji. Prilažem ju za usporedbu sa slikom jednog od mojih go-to outfita. Ali stvarno ju kombiniram na sve u svim sezonama.
Kada bi uhvatila zlatnu ribicu koja ostvaruje želje vezano za stil i garderobu, koju želju bi poželjela?
NV: Da umjesto mene odradi sve šivaće popravke koje sam zamislila da su potrebni za upcycle odjeće koju sakupljam.
Što te privuklo na ReStyloh?
NV: Ideja da će moja odjeća dobiti priliku za nov život
Kako vidiš budućnost održivosti?
NV: Želim vjerovati da će naše ustrajanje o kolektivnoj educiranosti društva i preodgoju u kupovnim i proizvodnim navikama uroditi plodom i da nas čeka ekološki održiva i kreativna budućnost mode.

Misao vodilja u životu ti je…
NV: „Gdje ima volje ima i načina“ i „Sve se vraća, sve se plaća“
Za kraj navedi jedan modni savjet koji spasi svaki dan:
NV: Ne bacaj danas ono što možeš prenamijeniti za sutra!
Nika, hvala ti što si s nama podijelila što te inspirira i definira tvoj stil, uživali smo u toj raskoši vintage, re-cycle, re-style opcijama. A mi ćemo redovno svraćati po još Salicula dizajna ReStyloh Salicula shop i u Nikin ReStyloh ormar.