Jesen je doba godine kada priroda prolazi kroz prekrasne promjene, a listovi na drveću mijenjaju boje od svijetlozelene do zlatnožute, narančaste i crvene. Ova sezona pruža brojne prilike za kreativno izražavanje, istraživanje i učenje. Za roditelje, jesen je savršeno vrijeme da potaknu svoju djecu na aktivno sudjelovanje u ovim promjenama kroz razne aktivnosti, koje ne samo da su zabavne, već i edukativne.
Priroda je fantastičan učitelj, a razgovor s djecom o onome što se događa oko njih — kako se lišće mijenja, koje životinje se pripremaju za zimu, ili kako plodovi sazrijevaju — pomaže im razviti opće znanje o svijetu. Ove diskusije potiču znatiželju, a djeca počinju povezivati prirodne pojmove sa svojim svakodnevnim iskustvima. Uz to, svaka aktivnost koju provode vani, bilo da se radi o sakupljanju lišća, izradi kolaža ili igri s prirodnim materijalima, služi kao priprema za školu. Kroz ove kreativne i interaktivne igre, djeca razvijaju važne vještine poput suradnje, komunikacije, razmišljanja i rješavanja problema — sve to su osnovni temelji uspjeha u školskom okruženju.
Roditelji igraju ključnu ulogu u poticanju ove vrste učenja. Kada se zajedno s djecom upuste u jesenske aktivnosti, stvaraju se ne samo uspomene, već i prilike za dijalog i zajedničko istraživanje. Kroz razgovor o prirodnim promjenama, djeca razvijaju sposobnost promatranja, analize i kritičkog razmišljanja, što im pomaže da bolje razumiju svijet oko sebe.
Ove jeseni iskoristite svaku priliku za učenje i igru u prirodi. Uključite svoju djecu u aktivnosti koje će im omogućiti da se povežu s prirodom, istraže svoju okolicu i razviju nove vještine. Na taj način, ne samo da ćete ih zabaviti, već i osigurati čvrste temelje za njihov budući obrazovni put.
U nastavku vam ostavljam ideje lako dostupnih, zanimljivih jesenskih aktivnosti .
1. Lišće
Jednostavna i zabavna aktivnost uključuje prikupljanje različitih oblika i boja jesenskog lišća. Djeca mogu sortirati lišće po boji, veličini, obliku ili lijepiti lišće na papir i izraditi jesenske vile ili razne životinje koje nastaju spajanjem lišća.
Razvojne koristi: Ova aktivnost potiče razvoj matematičkih pojmova (oblik, duljina, veličina ) i razvoj fine motorike korištenjem škara i ljepila. Također, pomaže u razvijanju kreativnosti i estetskog osjećaja, a istovremeno uči djecu o različitim vrstama lišća i bojama koje se pojavljuju u jesen.
2. Igra s jesenskim plodovima
Djeca mogu sakupljati kestenje i koristiti ga za različite igre- senzorna kutija (prenošenje žlicom, hvataljkom, rukama..), prebrojavanje kestena (broj i brojka) , slaganje po zadatku ili za izradu raznih likova. Kestenje se također može oslikati i koristiti za stvaranje umjetničkih djela.
Razvojne koristi: Ova aktivnost razvija koordinaciju oko-ruka, kao i kreativno razmišljanje. Također potiče socijalne vještine kroz igru s vršnjacima, dok se istovremeno uče osnovne matematičke vještine poput brojanja i klasificiranja.
3. Sakupljanje i klasifikacija prirodnih materijala
Istraživanje prirode kroz sakupljanje različitih prirodnih materijala, poput kamenčića, grančica i žireva može biti vrlo zanimljivo. Djeca mogu klasificirati prikupljene materijale prema veličini, obliku ili boji.
Razvojne koristi: Ova aktivnost razvija analitičko razmišljanje i sposobnost klasifikacije. Djeca uče o različitim vrstama materijala i njihovim karakteristikama, a također jačaju svoje vještine promatranja.
4. Izrada ptičjih hranilica
Uz pomoć odraslih, djeca mogu izraditi ptičje hranilice od prirodnih materijala, poput borovih šišarki , drvenih grančica i sjemenki.
Razvojne koristi: Ova aktivnost potiče timski rad i suradnju, dok djeca uče o empatiji i brizi za životinje. Također se razvijaju vještine fine motorike kroz rad s materijalima i alatima.
5. Kreativno slikanje s prirodnim bojama
Djeca mogu koristiti prirodne boje za slikanje, poput onih dobivenih od cvijeća, bobica ili jesenskih plodova. Ova aktivnost može uključivati eksperimentiranje s bojama i njihovim miješanjem.
Razvojne koristi: Ova aktivnost razvija kreativnost i maštu, a istovremeno pomaže djeci da razviju razumijevanje boja i nijansi. Također se potiču senzorne vještine kroz različite teksture i mirise prirodnih boja.
6. Igra klipom kukuruza
Runjenje klipa kukuruza kod djece potiče pravo zadovoljstvo i opuštanje. Stoga klip kukuruza i zdjelica u koju će dijete runiti je sve što vam treba za ovu aktivnost. Nakon što je dijete napravilo aktivnost, zrno kukuruza možete iskoristiti za daljnju igru ,te napraviti senzornu kutiju u koju ćete uz zrna staviti zdjelicu, žlicu, pincetu ili mali traktor / kamion / bager na koji će dijete staviti kukuruz ,te prevesti do željenog dijela senzorne kutije. Također od zrna kukuruza možete izrađivati kreativne radove , koristiti ih pri simboličkoj igri npr. igra kuhanja, možete ih prebrojavati , raditi zadatke oduzimanja i zbrajanja..
Razvojne koristi: Ova aktivnost razvija finu motoriku, koordinaciju oko-ruka, razvija matematičke vještine (prebrojavanje, oduzimanje, zbrajanje, oblik, veličina.. ) , ali jača i kreativno razmišljanje.
Jesenske aktivnosti s prirodnim materijalima ne samo da su zabavne, već su i izuzetno korisne za razvoj djece. Kroz igru i kreativnost, djeca mogu učiti, istraživati i razvijati važne vještine koje će im koristiti tijekom cijelog života. Jesen je savršeno vrijeme za istraživanje prirode i jačanje veze s okolinom , stoga uzmite košaricu u ruke i krenite s djetetom u avanturu zvanu jesen.
FOTOGRAFIJE: Freepik, Instagram